JavaScript Disabled. For a better experience on this website please enable JavaScript in your browser.
7803 Aucilla Highway | Monticello, Florida 32344
(850) 997-3597
Home Backtrack

ACA ElementaryAcademic Awards Presented

Published:  May 23, 2017

Aucilla Christian Academy’s elementary awards program was held on May 19, 2017 for first through fifth grade students. “I am very proud of our students’ hard work this school year,” said Principal Richard Finlayson. “Giving God their best in academics and all areas is encouraged at ACA.” Awards were presented to the following students:

Ecology Day Writing Contest
1st Place: London Smith
2nd Place: Lauchlin Faglie
3rd Place: Lauren Davis

Fifth Grade
Reading Award: Bradynn Johnson
Math Award: Bradynn Johnson
Writing Award: Lauchlin Faglie
Warrior Award: Riley Rutledge, Tyson Clark  

Fourth Grade
Reading Award: Josh Forehand
Math Award: Raegan Walker
Writing Award: Emma Green
Warrior Award: Natalie Clark, Suzanne Beshears
Perfect Attendance: Danica Baggett, Gabriella Parker, Hayden Ashworth

Third Grade
Reading Award: Ender Thomas
Math Award: Jaydn Russell
Writing Award: London Smith
Warrior Award: Leighton Faglie, Trey Roberts
Perfect Attendance: MadiLynn Hughs, Tanner Baggett, Jamarqus Nightingale

Second Grade
Reading Award: Talon Thomas
Math Award: Cadie Agner
Writing Award: Cadie Agner
Warrior Award: Olivia Tharpe, Blair Walker, Jacob Vickers 

First Grade
Reading Award: Mae McNeill
Math Award: Mae McNeill, Hailey Roland
Writing Award: Jordyn Russell
Warrior Award: Gigi Lindsey, Hayden Walker
Perfect Attendance: James Hughs, Hailey Roland, Hayden Walker

Presidential Physical Fitness Awards
Tyler Stowers, Riley Rutledge, Lauchlin Faglie, Joshua Forehand, Joshua Agner, Genevieve Mediate, London Smith, Bryson Mills, Lauren Davis, Matthew Hughes, Bubba Davis, James Hughs.

For more information on ACA, visit aucilla.org or call 850-997-3597.

Ecology Day Award Winners: London Smith was presented the first place trophy for the Ecology Day Writing Contest by John Lilly of the Jefferson County Extension Service. Lauchlin Faglie (middle) placed second and Lauren Davis (right) placed third.

Fifth Grade Award Winners: (L-R) Riley Rutledge, Tyson Clark, Lauchlin Faglie, Josh Forehand (4th grade), and Bradynn Johnson.

Fourth Grade Award Winners: (L-R) Danica Baggett, Gabriella Parks, Hayden Ashworth, Suzanne Beshears, Natalie Clark, Emma Green, Brayden Johnson (5th grade), Raegan Walker.

Third Grade Award Winners: (L-R) MadiLynn Hughs, Tanner Baggett, Ender Thomas, Jaydn Russell, London Smith, Trey Roberts, Leighton Faglie, Jamarqus Nightingale. 

Second Grade Award Winners: (L-R) Jacob Vickers, Olivia Tharpe, Cadie Agner, Talon Thomas, Blair Walker.

First Grade Award Winners: (L-R) Hayden Walker, James Hughs, Mae McNeill, Hailey Roland, Jordyn Russell.

Presidential Physical Fitness Awards Winners: (L-R) Tyler Stowers, Riley Rutledge, Lauchlin Faglie, Joshua Forehand, Joshua Agner, Genevieve Mediate, London Smith, Bryson Mills, Lauren Davis, Matthew Hughes, Bubba Davis, James Hughs.

Share
Archive